e-shop www.spacaky-stany-batohy.cz

Spacáky a spací pytle | PRIMA OUTDOOR, s.r.o.

Domov » Rady a tipy » Ohlasy na spacie vaky PRIMA

Ohlasy na spacie vaky PRIMA

Stále váhate, či sa rozhodnúť pre spací vak PRIMA? Prečítajte si ohlasy, ktoré sme získali od našich zákazníkov a urobte si obrázok sami.

List od českého horolezca a polárnika

V rámci prípravy na prvý Český pochod k južnému pólu som ako člen združenia ARCTICA absolvoval už peknú radu expedícií, či už v ázijských veľhorách alebo v polárnych oblastiach. Niektoré z nich mali svoj vlastný cieľ a plán, napr. prechod Grónska, iné nám slúžili iba ako testovacie akcie našich schopností prekonávať jednotlivé prekážky spojené s dlhodobým pobytom v extrémnom prostredí. A zároveň boli pre nás skúškou odolnosti a vhodnosti našej výstroje a výzbroje. Poslednou takouto výpravou bol náš marcový pobyt na Špicberkách. Toto súostrovie bolo vybrané zámerne, pretože teploty sa tu v marci pohybujú okolo 20-35 stupňov pod nulou, ale zažili sme niekoľkokrát i extrémnych mínus 40°C. Všetko je ešte umocnené obrovskou vzdušnou vlhkosťou.

Jednou z našich najdoležitejších úloh na tejto akcii bolo vybrať a vyskúšať správny spací vak, ktorý by bol vhodný i pre ďalšie náročné polárne akcie, vrátane pripravovaného pochodu k južnému pólu. Zásadnou úlohou bolo, či používať i naďalej vyskúšané a v horách mnohokrát osvedčené pérové spacie vaky, alebo použiť spací vak z umelého vlákna. Ďalším problémom bolo, ktoré vlákno z toho množstva, ktoré trh ponúka, vlastne použiť. Tento problém sa sám vyriešil vo chvíli, kedy ma oslovili ľudia z firmy PRIMA OUTDOOR, s. r. o., či by som nemal chuť vyskúšať ich nové spacie vaky na niektorej zo svojich výprav. Priznám sa, že som mal pomerne značné obavy prameniace z toho, že doterajší najvačší extrém, pri ktorom som používal umelovláknový spací vak, bol asi jarný výlet na Sicílii. Avšak pokiaľ sme chceli náš problém vyriešiť, bolo nutné toto riziko podstúpiť a dúfať, že izolačné schopnosti vlákna budú dostatočné.

Vzhľadom k tomu, že PRIMA vyrába v súčasnej dobe spacie vaky z dvoch kvalitných izolácií a to z Thermolite Extreme a z Polarguardu 3D, rozhodli sme sa že dvaja budeme spať v Polarguarde 3D, dvaja použijú Thermolite Extreme a dvaja zostanú v perí, aby sme mali čo najlepšie porovnanie.

Ako som už napísal vyššie, teploty sa pohybovali od mínus dvadsať do mínus tridsaťpať stupňov Celsia a niekoľkokrát v noci klesli až na mínus štyridsať. Vlhkosť vzduchu bola okolo 90%. Táto extrémna klíma spolu s prakticky nulovou možnosťou vysušiť vlhké spacie vaky sposobila, že po niekoľkých dňoch sa pérové spacie vaky premenili na dve vrstvy nylonu (jedna Dry-loft) naplnené v rohu zosypanou zmrznutou pérovou drťou. Miesto toho aby hrial, iba chrastil. Pre majiteľov týchto spacích vakov sa potom chvíle, kedy mali zaliesť do týcho ľadových vakov, stávali najhoršími okamžikmi celého dňa. Príroda nám takto sama veľmi rýchlo dala najavo, ktorý materiál je do takýchto podmienok vhodný a ktorý nie. To preto, že obe umelé vlákna hriali po celú dobu expedície bez vačších zmein. Obrovská vlhkosť nemala na ich izolačnú schopnosť žiadny podstatný vplyv a to sme ich niekoľkokrát po rozbalení museli trhať, pretože vonkajší materiál bol zlepený mrazom k sebe.

Otázkou pre nás zostáva, ktorý materiál (Polarguard 3D alebo Thermolite Extreme) si svoje skvelé vlastnosti udrží v takto extrémnych podmienkach dlhšiu dobu. Tento problém patrne vyriešime až po letnom „výlete" do Grónska, kde budú tie isté spacie vaky podrobené ďalšej, tentokrát dvojmesačnej záťaži v obdobných podmienkach ako na Špicberkách. Tu sa totiž ešte vobec žiadny rozdiel v životnosti neprejavil.

Druhou otázkou bude, koľko vrstiev vlákna 100g/m2 má mať spací vak do mínus 40°C. Pretože tieto naše „paťvrstvové", úplne štandardné spacie vaky PRIMA EXTREM a PRIMA EXTREM 3D, nás spoľahlivo hriali do mínus 20 stupňov Celsia. Potom už človek, unavený z celodenného pochodu s ťažkými saňami, oblečený v jednej vrstve Power stretche, začínal pociťovať chlad.

Pre mňa osobne bolo veľmi doležité zistenie, že umelé vlákna izolujú i vo veľkých mrazoch veľmi dobre a pri vysokej vlhkosti vzduchu sú prakticky nenahraditeľné. Hlavnou otázkou pre mňa teda zostáva už iba ich životnosť, ale tú budem schopný seriózne posúdiť až po návrate z Grónska za nejaké štyri mesiace. V prvej skúške však PRIMA obstála veľmi slušne. V tomto článku som sa nijako nezaoberal ďalšími použitými komponentmi jednotlivých spacích vakov, ako sú napríklad YKK zipsy či vrchný materiál Tactel, pretože ich považujem v tejto kategórii za samozrejmosť. Bol by som tiež nerád, aby tento článok vyznel ako nejaký útok proti periu a pérovému vybaveniu. Jednalo sa iba o zhodnotenie chovania použitých izolačných materiálov v konkrétnych podmienkach arktickej zimy.

Rožnov pod Radhoštěm
Milan Wlasák

Naša reakcia

Ten, kto osobne pozná českého horolezca a polárnika Milana Wlasáka, známeho kritika a negativistu, nemože ani uveriť, že použi slová ako „PRIMA obstála veľmi slušne", „umelé vlákna izolujú veľmi dobre" a „sú nenahraditeľné". Jeho hodnotenie si skutočne veľmi vážime a radi s ním budeme ďalej spolupracovať.

Kolektív PRIMA OUTDOOR, s.r.o.

 


Prečítali sme na internetových diskusiách

Ahoj, mám spací vak prima Bivak 3D s polarguadom vo verzii eco. Musím povedať, že za tie tri roky čo ho mám, som v ňom zimou netrpel a to jazdím celoročne, aj na sneh. Hlavný rozdiel je naozaj v strihu, eco verzia je hrozne veľká. Ešte sa mi nestalo, aby som v zapnutom spacom vaku dokázal pokrčiť nohy. Takže, keď sa v noci trochu viac vrtíš, stane sa ti, že sa dostaneš do neprehriatych miest spacieho vaku a to občas aj prebudí :) Ale stačí si na seba vziať jednu tenkú vrstvu a všetko je v pohode. Takže s eco verziou som spokojný, ale dnes by som si možno priplatil za strihovo lepšiu normálnu verziu. Honza


...tiež mám pocit, že je hlavný rozdiel v strihu. Mám verziu ECO, použil som ju pri minimálnej teplote – 20 (v stane, pri mojom bazálnom metabolizme 94W) a úplne v pohode. Verzie ECO by som sa nebál.


Ahoj, ak Ti možem poradiť, tak by som jednoznačne uprednostnil značku spacieho vaku PRIMA. Ak neovplývaš paniazmi možem Ti doporučiť super akciu na stránkach PRIMA. Ponúkajú tam za 2490 spací vak PRIMA TREK 3D eco. Má tú najlepšiu náplň čo je. Je to trojsezónny spací vak. Ostatné od PRIMY sú trošku drahšie, ale určite nesklamú. Sám som po dlhom rozhodovaní stavil na PRIMU.


...ten spací vak má výplň Therm. Micro, čo nie je úplne najlepšie riešenie na dlhé časy (zľahne sa rýchlo, je to mikrovlákno, nie duté vlákno), takže by som bol tiež pre ten spací vak od PRIMY s 3D Polarguard, samozrejme eco je fakt Eco, viz stránka výrobcu.


Robil som nedávno rovnaké rozhodnutie. Potreboval som niečo komfortne do -10 a v mojom prípade do vlhka. Pérák je rozhodne kvalitnejší, vydrží dlhé roky a je ľahší a menší. Navlhnutím ale stratí aj viac ako 30% tepelného odporu. A k tomu nie je potrebná kaluž ani dážď, stačí vysoká vzdušná vlhkosť a je nanič, nič s tým neurobíš. Je to dobré do vačšieho mrazu (tak pod -5), kde je vlhkosť nízka (vymŕza). Ja som z tohoto dovodu volil syntetiku – konkrétne Compact 400 od Sport Worldu za úplne bezkonkurenčnú cenu, ktorá tu rozhodne nie je na úkor kvality. Spací vak má dobré plnenie a povrch je tiež kvalitný. Konštrukcia dobrá, žiadne studené švy – akurát na hlave je jedno dosť hlúpe tenké miesto, takže tam je dobrá čiapka alebo šatka (v zime beztak celkom samozrejmosť). Inak určite dobré sú spacie vaky od PRIMY.


Spací vak Tulák rozhodne nie je na leto v Turecku, to by bolo celkom nepohodlné, snáď iba pre extrémne zimomriavky, a to ešte pri 50 ročnom výkyve počasia. Spací vak Prima Tulák 3D je skutočne komfortný do uvádzaných -8 (vyskúšané).


Prima používa špičkové izolačné materiály (Polarguard 3D a Delta), takže tepelné vlastnosti sú najlepšie, akých je s danou hmotnosťou vlákna možno disiahnuť. Hodnotenie bude nižšie, najskor preto, že Prima používa novú Európsku normu, ktorá je dosť prísna oproti vačšine iných. Polarguard 3D tiež niečo vydrží (nie ako perie, ale pár rokov áno). So spacím vakom Bike 3D eco od Primy s komfortom do +5 stupňov C som pri teplote okolo tých 5 bol celkom v pohode (nie teplúčko, ale ešte pohodlné :), rovnako to bude aj u iných modelov. Veľa záleží na človeku. Základná dĺžka by mala byť skutočne dobrá do tých 180 cm, má to 2 metre.


Skúsil by som osloviť nejakého českého výrobcu. Napríklad Primu. Tí by mohli ušit spací vak na mieru. Ale je to iba moj názor. Ešte to neviem.


Áno, dobré dlhoročné skúsenosti s českými výrobcami – Prima...


Prima (www.prima-spacaky.cz) robí spacie vaky pre menšie postavy v cene okolo 1500 ,-


Odporúčam spací vak Prima Tulák 3D, český výrobca, dobrý prístup, parádny výrobok...


V tom s vami ani z ďaleka nesúhlasím a pridali by sa ku mne aj moji kamaráti, je nás pať čo máme Primu a vobec sa nesťažujeme. Osobne mám Tuláka šesť rokov starého a vami zmieňovaný loft bez problému. S udržaním tepla je to horšie, ale všetko stárne a po šiestich sezónach je to už iba letný spací vak. Teplotné rozsahy sú vždy individuálne. Spal som s ním v -10, bolo chladno ale dobré, ale kamarátke je v ňom zima i pri nule. Súhlas s príjemným materiálom a materiál i dosť vydrží. Takže odporúčam.


Jednoznačne Prima!!!


Tak pani, možno som divný, ale mám Prima Trek 3D a ani pri spaní v snehu a zime som s ním nemal problém. Pri cca -5C (možno aj menej, netuším) som nemal absolútne žiadny problém - samozrejme v stane a nie pod širákom. Základ je kvalitná podložka. Nevravím, že je to váš prípad, ale už som videl frajerov, čo sa divili, že celú noc sa klepali zimou, a pritom mali pod sebou alumatku.


Skús sa ešte pozrieť na spacie vaky Prima, ja mám od nich zimný a som preveľmi spokojný. http://www.prima-spacaky.cz/


Odporúčam, veľmi dobrý univerzál a pomer kvalita/cena bezkonkurečná. Naviac prima je domáca a tomu odpovedá aj servis.


Moj názor je, že Prima má t.č. najlepšie postavenie, najširšiu ponuku, plný servis a super kvalitu. A naviac tam má teraz aj akciu.


Čo som sa pýtal, tak si nikto na primy nesťažuje.


Ja mám Primu Trek 3D a úplá spokojnosť, má za sebou pár drsnejších akcií (spanie na snehu v horách) a pohoda, samozrejmosťou je dobrá podložka.


Aby som pridal tiež konkrétne odporúčanie: moja priateľka je veľmi zimomravá, chúli sa pod perinou a vyžaduje externý ohrev, i keď ja pod rovnakou perinou nemožem od tepla vydržať. Zaobstaral som jej „čínu" SportWorld (dováža Prima, www.prima-spacaky.cz). Spací vak váži asi dve kilá, má gramáž 400g/m2, jedinou nevýhodou je zle vyriešený zips, chytá sa do neho látka. Ale priateľka sa vyspí do ružova aj keď ja sa už trasiem zimou v pomerne značkovom „českom" spacom vaku s gramážou 300... Takže tak.


Mnoho spacích vakov sa robí v dĺžke 230 cm a to by ti mohlo stačiť. Skús kontaktovať firmu Prima. Ak by ti bolo 230 cm málo, oni by ti ušili aj dlhší.


Kúpil som nedávno Bivak 3D eco a bol som ho vyskúšať v Rudohorí, v hmle a vetre bývalo do rána vonku tak 2-5 nad nulou, v stane pochopiteľne viac. Je komfortný do -12 a v moire v spodkoch a tričku mi v ňom bolo dosť teplo. I keď sa v stene dosť zrážala para a do rána bol spací vak zvonku dosť vlhký, dovnútra vlhkosť neprenikla. Myslím, že je naozaj dobrý a patrí skutočne k špičke. K spacím vakom všeobecne a to mám dlhoročné skúsenosti a ako som zistil táto téma nie je zrovna dosť publikovaná, veľmi záleží na momentálnom!!! stave metabolizmu a zahriatí tela, myslené pred tým ako ide človek spať - teda jedlo, jeho energetická hodnota, ktoré predtým skonzumoval, či ide spať hneď čo prišiel, alebo bol predtým dlhšiu dobu v kľude atď. a podľa toho može byť rozdiel v oblečení v spacom vaku až niekoľko vrstiev za rovnakých okolitých meteopodmienok.


Súhlasím s tým, že spacie vaky Prima sú prima.


No, keď je niekto „zmrzlina" ani spací vak nepomože. Mám spací vak Prima Bivak 3D eco, minulý víkend v Beskydách v -12 pod širákom iba v podvliekačkách a mikine – a ako v izbičke. Ale treba povedať, že spací vak má nadštandardné skladovanie, pokiaľ nie je v batohu, visí rozbalený na vešiaku v skrini. Takže po rozbalení stále vyzerá ako hovorí kamarát: „ Ako by už v ňom niekto ležal :)"


Mám spací vak Prima Trek 3D, bol som ho vyskúšať v NT spanie pod širákom, ráno -5 stupňov a v pohode. Myslím, že Prima patrí ku špičke medzi spacími vakmi.


Trek 3D – minulý rok vo februári, cca -20°C, v pohode ( v stane, samozrejme zodpovedajúce oblečenie + nafukovačka). Poznám asi 8 ľudí čo majú Prima (naočkoval som ich), ani jeden sa nikdy nesťažoval.


Spacie vaky Prima možem z vlastných skúseností vrelo odporučiť.


V tomto je lepšia Prima, ktorá má vonkajší výrazne vačší a nestane sa, že by sa stlačili látky na dotyk. ...je značka, pod ktorou predáva svoje vlastné veci Hudy sport. Čo viem, tak spacie vaky i stany sa šijú v Číne, čo ale nič neznamená, kto tam dnes nešije, že. Mám od nich spací vak Polar asi štyri roky, je v pohode. Za tie peniaze by som ale už vtedy dostal od Primy (www.prima-spacaky.cz) jednu vrstvu izolácie naviac. Ale oni používali taký nepríjemný tvrdý šuštiak. Teraz už majú to isté ako RE. A naviac u nich dostaneš doživotný servis, šijú v Česku. Tak tam pozri.


Lacnejší od Primi má 3 x 100g P3D. Mám ho asi 3-4 roky. Loft má stále,i keď už samozrejme nie taký ako keď bol nový. V lete ho vôbec nepoužívam,lebo je priteplý. Za celý čas len jedna chyba-roztrhala sa sťahovacia šnúrka okolo hlavy. Čo ma na ňom vyslovene štve je suchý zip na zafixovanie vrchu spacáku. Všetko sa mi naň chytá a trhá. Volil by som radšej Primu.


Primu mám s vláknom thermofil super (je to typ Prima Sport) a tiež som spokojný. Naviac má tento spací vak super strih http://www.prima-spacaky.cz – vlastne rovnaký ako majú novinky. Ale tento spací vak využíva skor moja drahá polovička. Ja preferujem ..., lebo nie som zimomravý a v Prime by mi bolo teplo...Inak cena bola u oboch skoro rovnaká 1000 Kč.


Daj si pozor na veľkosť, lebo príliš veľký spací vak nevyhreješ. Pokiaľ si malá, tak Prima bývala ochotná urobiť ti spací vak na mieru. Náplň spacieho vaku: buď perie-potom je ľahší ale drahší,alebo nejaké moderné vlákno napr.Polarguard 3D


Spací vak na bicykel? Ako sa v tom prosím ťa špale? :) Toho...nepoznám, ale skús zvážiť ešte Tulák THL od Primy http://www.prima-spacaky.cz. 2*90g/m2 by malo bohato stačiť i okolo nuly (výrobca uvádza -5, ale poznáš výrobcov :/)


Ja by som išiel do primy


Prima bude asi lepšia, ale u oboch je reálny komfort určite nižší. Mám ... s náplňou Quallofill od DuPontu 2x240g/m2 a ten možno odpovedá komfortu do -5 až -10. Kamarát má síce Trek od Primy, ale s náplňou Polardguard a je spokojný.


Mám Treka od Primy s P3D a úplne s prehľadom -15 v záhrabe.


Myslím, že Prima je t.č. najlepšia na českom trhu a za dané peniaze poskytuje to najlepšie.Vyber si ten najteplejší od Primy a myslím ,že neurobíš chybu.


...nemá na rozdiel od primy samosvorné zipsy, takže sa može stať, že sa spací vak počas noci otvorí.


Ja by som viac veril Prime, pokiaľ možno z Polarguardu (lepšia tepelná izolácia i životnosť)


Jasne Prima


Prima má dobrý (masívny a trvanlivý) zips


Ja mám Prima Trek 3D a nemožem sa na neho sťažovať. Používam ho trojsezónne a ešte sa mi nestalo, že by mi v ňom bola zima ( a to som dosť zmrznutá). Skús sa pozrieť na webové stránky Primy (www.prima-spacaky.cz) – jednu dobu tam mali výpredaj minuloročných modelov za dosť zaujímavé ceny.


Joe má pravdu, kúp si ten najteplejší. Píšeš, že má 164 cm a 58 kg. Skontaktuj sa s Primou a nahlás im svoje rozmery a oni ti ušijú aj menší spací vak. Pri tvojej postave by si mohla mať spací vak menší a aj užší než je štandard pre 180 cm postavu a tým ušetríš na celkovej váhe. Samozrejme pri dodržaní gramáže náplne.


Podľa mňa máš lepšiu Primu Trek 3D, má nejaké špeciálne vlákno, váži do 3 kg, extrém -16 a stojí do 3000, keď tak sa pozri na www.prima-spacaky.cz ja ho mám už tretí rok a nemožem sa sťažovať.


Úplný súhlas, Prima je vážne super a Trek 3D je úžasný. Veľmi dobrý.


Prima teraz robí dobré spacie vaky. Trek 3D je dobrá voľba. Do troch kíl sa vojdú dva (má 1,6 kg) a ako izolácia je Polardguard P3D čo je vlákno s trojuhoľníkovou dutinkou. Má výborné termoizolačné schopnosti (teplý odpor sa uvádza asi na 95% peria, čo je úplne super) a dobrú tvarovú pamať. Takže ak umelinu, tak Polarguard. Výrobca sa potom líši materiálom, ale Prima robí už dosť dobrý a príjemný nylon, ceny slušné a servis doma. Želám šťastnú ruku pri výbere.


Jasne, že laboratórne podmienky. Kde inde by si to chcel na tie reklamné letáky namerať?:) perie nenahradíš, ale P3D je zatiaľ asi najlepšia umelina, alebo tiež nie je, ale aspoň podľa mojej skúsenosti áno. Skúšal to aj ten bláznivý polárnik v Grónsku, či kde a zatiaľ nezmrzol :)


Značku..., ale všeobecne moc neodporúčam. Zdá sa mi totiž, že napríklad u Primy je za menj peňaži viac muziky (Polarguardu) a tiež tí Číňania čo šijú pre ...zrejme nebudú takí pružní čo sa týka servisu.


Úplne súhlasím. Mám Prima Trek 3D a ešte mi v ňom nebolo nikdy zima, a to patrím k tým, ktorým je zima skoro stále :)


Skús sa pozrieť na adresu www.prima-spacaky.cz. Majú naozaj dobrý výber s vláknom Polarguard 3D a veľmi dobré textilné materiály a doživotný servis.


S polarguardom 3D súhlasím nie je zlý, ale je treba pozerať na množstvo náplne. ...od...má 90g/m2x2 a Trek 3D od Primy 100g/m2x3. To znamená, že Prima dáva za zhruba rovnakú cenu o jednu vrstvu Polarguardu viac. Kamarát má Trek 3D a ten rozdiel je na prvý pohľad vidieť.


Prima spací vak rozhodne odporúčam. Mám Trek 3D (cena je však asi trikrát vačšia ako si písal ...) a som stále skoro už rok nadšený. Ako trojsezónny odporúčam Trek, pokiaľ si veľmi otužilý, tak možno i Tulák.


Mám Prima Tuláka v „minuloročnom dizajne", čo znamená, že som ho kúpil za 1 700,- Kč. Teplotný rozsah je do -13 v extréme a potom, čo som ho vyskúšal, tvrdím, že s ním neurobíš chybu. Ale to isté sa dá povedať aj o Treku :) Takže si zasa tam, kde si bol...


Mám asi 3 roky spací vak od Primy a je prima. Jediný nedostatok je náplň – kúpil som s náplňou Thinsulate 370 a chce to jednoducho perie. Celkom sa mi zľahol, čo je u týchto materiálov jasné. Inak teploty uvádzané výrobcom, celkom dobre sedia a spací vak kúri i zľahnutý, takže žiadny problém.


Ja mám starého Prima Tuláka a nedám na neho dopustiť... Už somnou prečkal i nočný mráz pod širákom...Síce mi bolo trochu chladno, ale mrázik som poznal až ráno po prebudení podľa námrazy, ktorá bola na deke, ktorou som bol prikrytý...


Prima Trek 3D. Polarguard za tie peniaze stojí a Prima rozhodne nesklame....


Ale osobne by som Vám najviac odporúčal spacie vaky PRIMA:(mám od nich model Tulák s výplňou Polarguard3D)


Spacie vaky Prima? To je v našom regióne TOP výrobca


...pri výbere spacieho vaku som prešiel takmer všetky predajne a predajcov a zo všetkých strán počujem PRIMA...PRIMA. Dokonca i v predajni, kde Prima spacie vaky nepredávajú mi predavačka povedala: „Pane, kúpte si Primu!" Preto teda nie je iná voľba ako PRIMA Tulák alebo Trek...


Spací vak PRIMA mám niekoľko rokov a myslím si, že som ho preveril v najroznejších podmienkach a musím povedať, že je to úplná špička. Všetkých kamarátov som presvedčil, aby si kúpili tento spací vak, len tak ďalej:)


Dobrý deň,

azda Vás to bude zaujímať...v roku 2002 som si u Vás kúpil dva spacie vaky. Jeden pérový POLAR SUPER a jeden z umelého vlákna BIVAK. Oba spacie vaky slúžia dodnes, s Polarom som prešiel zimné Nízke Tatry a zažil som s ním aj iné dobrodružné akcie – najnižšia teplota pri ktorej som v ňom spal bola -20 stupňov a zima mi v ňom nebola. S Bivakom chodím na jesenné vandry a tiež bez problémov so zimou ( iba sa trochu zľahla výplň – Thinsulate). Keď to zhrniem, tak som spokojný s týmito spacími vakmi, odviedli ste dobrú prácu. Takže ďakujem za dobré PRIMA spacie vaky, vďaka nim som nezmrzol a ani neomrzol :)

Majte sa pekne a prajem všetko dobré

Libor Sochor


Jednoznačne odporúčam záhrab, pokiaľ to aspoň trochu ide. Minulý rok sme nocovali na Lysej hore v -15°C . Do útočňáku pre 1 sme sa 3 už nevliezli , nezostalo nič iné ako sa zahrabať (lopatu som našťastie mal). Paradoxne som na tom bol najlepšie, pretože zatiaľ čo v stane bolo -7°C, ja som mal v záhrabe peknú guľatú nulu. Takže i v mojom vtedajšom dosť optrebovanom/jetým spacom vaku pohoda. Ale pozor! Zaberie to dosť času. Ja som intenzívne kutal asi 1,5 hodiny. Predtým ešte ušlapať „stavenisko" snežnicami a nechať sneh 30 minút ustáť. Takže 2 hodiny a dosť makačka. Tiež sa hodia nepremokavé nohavice alebo aspoň kolená, pri kopaní dostanú zabrať. Pokiaľ máte vybavenie na výšku a nemá snežiť, možete si prácu ušetriť. Za v podstate rovnakých podmienok


(-15, jasno, bezvetrie a kopec snehu) som niekoľkokrát minulý rok v novom spacom vaku prespával


v kľude pod širákom. Pod sebou 1m snehu (ušlapaný lyžami), igelit, karimatku 8 a 12mm. Na sebe jégrovky a flísku, nasúkaný do PRIMA Bivak 3D Eco. V sebe horúci čaj a chleba so špekáčikom (ktorý jem iba v týchto prípadoch – ako palivo je to dokonalé!) A teplúčko, pohodový spánok až do rána.


Názvy konkurenčných spacích vakov sme vybodkovali. Chceme ukázať, ako sú spacie vaky PRIMA skvelé. Nie ako sú konkurenčné spacie vaky zlé :)))