e-shop www.spacaky-stany-batohy.cz

Spacáky a spací pytle | PRIMA OUTDOOR, s.r.o.

Domov » Rady a tipy » Časté otázky a odpovede

Časté otázky a odpovede

Ako prať spacie vaky ?

Návod na pranie spacáku:

1. Ak to nie je nutné, spacák zbytočne často neperte. Každé pranie skracuje jeho životnosť. Mierne sa zhorší "loft", teda spacák mierne stratí objem, zľahne sa. Zápach väčšinou stačí vyvetrať. Škvrny od blata, trávy či biologického pôvodu vyčistite handričkou a vodou, mydlovou vodou alebo neagresívnymi čističmi škvŕn. Vážnejšie zašpinenia napr. Od farby, zmierte by sa rovnako nevyprali.

2. Ak usúdite, že spacák už je Vašim telom celkovo znečistený, mastný a zapácha, je skutočne vhodné spacák vyprať. Najlepšie je to v automatickej práčke s veľkým bubnom. Pred vložením do práčky úplne rozopnite zips spacáku.

3. Použite najlepšie špeciálny prací prostriedok z outdoorového obchodu. Postačí aj bežný tekutý či gélový prací prostriedok. Vyhnite sa však klasickému prášku. Ten nejde dokonale vyplákať, mohol by Vám v spacáku zapáchať a vyzrážal by sa vo švíkoch. Nepoužívajte aviváž, impregnáciu ani pracie prostriedky, ktoré aviváž alebo impregnáciu obsahujú.

4. Krátky program na pranie prikrývok (duvet) alebo niektorý jemný program na vlnu a pod. Teplotu nastavte na 30 až 40 ° C, rýchlosť odstreďovania na max. 600 otáčok za minútu.

5. Po vypraní, vyplákanie a odstreďovanie sušte spacák na vodorovnej ploche. Osvedčil sa napr. Rozkladací sušiak, ktorý obvykle predávajú v hypermarketoch. Na ňom schne spacák zároveň z oboch strán. V žiadnom prípade nesušte spacák zavesený cez šnúru alebo za oka určená na vetranie suchého spacáku. Vlákna izolácie by sa v mieste zavesenia mohla potrhať a u lacnejších spacákov i zosypať a úplne zničiť. U Perak zase hrozí roztrhnutiu vnútorných prepážok komôr z jemných tkanín. Nesušte na radiátore ani pri peci, povrchové tkaniny a hlavne izolácia môžu nenapraviteľne degradovať.

6. Pri bežnej izbovej alebo vonkajšej teplote vám spacák so syntetickou izoláciou do druhého dňa uschne, rovnako rýchlo alebo rýchlejšie ako ostatné oblečenie napr. Z bavlny. Páperový spacák schne minimálne niekoľko dní, je nutné ho niekoľkokrát denne obracať a ručne uvoľnovať chuchvalce peria.

7. Ak spacák do práčky nevojde alebo je tam tak napchatý, že by sa rovnako nevyprali, budete musieť použiť vaňu. Najprv spacák nechajte niekoľko hodín namočený vo vode s pracím prostriedkom. Pranie vykonávajte veľmi opatrne, najlepšie opakovaným stláčaním a púšťaním spacáku, popr. celý spacák jemne miešajte. Ak je voda veľmi špinavá, celý proces zopakujte s novou vodou a pracím prostriedkom.

8. Vodu vypustite a stláčaním ležiaceho spacáku z neho dostanete väčšinu nasiaknuté vody. Napustite čistú vodu a plákania robte rovnako, ako pranie. Nikdy nezdvíhajte nasiaknutý spacák alebo ho nežmýkajte pozri poškodeniu izolácie či komôr kúsok vyššie.

9. V prípade potreby tiež plákania opakujte. Potom zo spacáku opäť vytlačte väčšinu vody a odneste ho na sušiak. Sušte spacák úplne rozopnutý, tak, ako ste ho aj prali.

10. Sušička s programom na najjemnejšie bielizeň a veľmi nízku teplotu môže celý proces sušenia veľmi urýchliť. U páperových  potom po pridaní niekoľkých tenisových loptičiek tiež perie v komorách rozmiestniť a krásne našuchoriť. Nebezpečenstvo poškodenia izolácie, komôr aj tkaniny je však veľké a preto sušenie v sušičke neodporúčam.

Na pranie spacáku môžeme odporučiť tento overený prací prostriedok Atsko SPORT WASH.

Ako baliť a skladovať spacie vaky?

Spacie vaky do obalov, buď kompresných alebo klasických, napchajte, ako vreckovku do vrecka. Nerolujte a neskladajte ich. Zrolovaný spací vak vám do obalu vobec nevojde a pokiaľ áno, stlačíte izoláciu omnoho viac, ako napchaním a každé stlačovanie izolácie zbytočne amortizuje. Skladanie je ešte horšie. V miestach preloženia je izolácia extrémne stlačená a okrem toho, čo platí pre rolovanie, sa vám časom v mieste preloženia može izolačné rúno začať trhať. Spacie vaky skladujte mimo obal, aby mohli zaujať čo najvačší objem. Niekam ich položte, alebo aspoň zaveste, alebo uložte do skladovacieho obalu, ktorý musí mať objem niekoľkonásobne vačší ako prepravný obal. Pokiaľ budú vetrať, je to ešte lepšie. U páperových spacích vakov je to dokonca nutnosť.

Čo znamená, že spacie vaky sú spojovacie?

Spojením dvoch spacích vakov pomocou ľavého a pravého zipsu vznikne jeden veľký spací vak pre dve osoby. Ako sa spozná spací vak s pravým alebo ľavým zipsom a ktorý je ten správny pre praváka alebo ľaváka?

V ľahu v spacom vaku na chrbte máte po ľavej ruke ľavý zips alebo po pravej ruke pravý zips. Všeobecne je pre praváka myslený ľavý zips a pre ľaváka zips pravý, ale záleží aj na zvyku z predchádzajúceho spacieho vaku alebo individuálnom prianí užívateľa.

Dajú sa spájať spacie vaky PRIMA roznych typov a dĺžok?

Áno, všetky spacie vaky PRIMA je možné spájať a nezáleží na type ani na dĺžke, ale musia mať pravý a ľavý zips.

Ako merať dĺžku spacieho vaku?

Spací vak je potrebné pred meraním natiahnuť a v priebehu merania držať natiahnutý. Teda nie iba napnúť, pustiť a zmerať. Tým, ako je z obalu zmačkaný, má tendenciu sa samovoľne skrátiť. Je potrebné merať zadnú stranu spacieho vaku od šva pri nohách k hornému švu pri kapucni. Takto je naša dĺžka myslená a podmienky merania sú tak vždy rovnaké. Teda, nech spací vak visí mesiac na predajni a vyvesí sa do plnej dĺžky, alebo ho práve vytiahnete zmuchlaný z obalu. A nakoniec: spací vak dĺžky 200 cm odporúčame do dĺžky postavy 175 cm a spací vak dĺžky 220 cm do 195 cm. Tieto dĺžky postavy sú tým pádom hraničné, nie ideálne.