e-shop www.spacaky-stany-batohy.cz

Spacáky a spací pytle | PRIMA OUTDOOR, s.r.o.

Domov » Rady a tipy » Časté otázky a odpovede

Časté otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi spacími vakmi PRIMA s označením Climashield APEX a Polarguard 3D eco?

PRIMA Climashield APEX je novinka roku 2014. Tento spací vak má HI-TECHový tvar, ušitý z viacerých dielov. Má predný diel, zadný diel a ešte všité dva bočné pruhy. Výsledkom je, že tvorí akúsi krabicu. Princípom je, že vlastným telom nemusíte spací vak toľko rozťahovať a tým stlačovať izolačný materiál. Spací vak je teplejší ako klasický spací vak. Je trojfarebný, dve farby sú z vonkajšej strany a tretia je vo vnútri. Použité tkaniny sú opať HI-TECHové, utkané z vlákien Pertex. Sú veľmi jemné a tiež príjemné na omak. Majú vysokú hustotu tkania ripstop a tým aj vyššiu odolnosť proti poveternostným vplyvom, pevnosť a sú príjemnejšie na dotyk.

Spací vak PRIMA s označením Polarguard 3D eco je starší model vyššie uvedeného. Výroba ukončená.

A na záver ešte raz: to najpodstatnejšie, čím sa spacáky PRIMA odlišujú od konkurencie, je na všetkých radoch rovnaké. Teda svetovo absolútne najlepší izolačný materiál Climashield APEX. Samozrejmosťou je potom tiež svetovo špičkový japonský zips YKK, kvalitné české šitie a doživotný servis. Absolútna spoľahlivosť všetkých typov je teda zaručená.

Ako prať spacie vaky ?

Spací vak je najlepšie prať v automatickej práčke. Použite najlepšie tekutý alebo gélový prací prostriedok. Klasický prášok nejde dokonale vyplákať, bude vám spací vak zapáchať a vyzráža sa vám v švoch. (Pokiaľ na sypkom prášku trváte, potom spací vak po vypraní aspoň viackrát vyplákajte.) Zvoľte niektorý jemný program s teplotou 30, max. 40 C. U práčiek s nastavením rýchlosti odstredenia nastavte tú najnižšiu, obvykle teda cca 400 až 600 otáčok za minútu. Po vypraní, vyplákaní a odstredení sušte spací vak na vodorovnej ploche. Osvedčil sa napríklad rozkadací sušiak, ktorý obvykle predávajú v hypermarketoch. Na ňom schne spací vak zároveň z oboch strán. V žiadnom prípade nesušte spací vak prevesený cez šnúru, vlákna izolácie by sa v mieste zavesenia mohli potrhať a u lacnejších spacích vakov i zosypať a úplne zničiť. Pri bežnej izbovej alebo vonkajšej teplote vám spací vak do druhého dňa uschne, prakticky rovnako rýchlo ako ostatné oblečenie, napr. z bavlny. Pokiaľ to nie je nutné tak spací vak zbytočne často neperte. Každé pranie ho amortizuje a mierne zhoršuje „loft". Ľahké ušpinenie čistite vodou prípadne neagresívnymi čističmi škvŕn. Nespoliehajte sa na odstránenie znečistenia z iných zdrojov. Tieto škvrny radšej pred praním lokálne odstráňte podľa zdroja mydlovou vodou alebo napr. Technickým benzínom.

Na pranie spacáku môžeme odporučiť tento overený prací prostriedok Atsko SPORT WASH.

Ako baliť a skladovať spacie vaky?

Spacie vaky do obalov, buď kompresných alebo klasických, napchajte, ako vreckovku do vrecka. Nerolujte a neskladajte ich. Zrolovaný spací vak vám do obalu vobec nevojde a pokiaľ áno, stlačíte izoláciu omnoho viac, ako napchaním a každé stlačovanie izolácie zbytočne amortizuje. Skladanie je ešte horšie. V miestach preloženia je izolácia extrémne stlačená a okrem toho, čo platí pre rolovanie, sa vám časom v mieste preloženia može izolačné rúno začať trhať. Spacie vaky skladujte mimo obal, aby mohli zaujať čo najvačší objem. Niekam ich položte, alebo aspoň zaveste, alebo uložte do skladovacieho obalu, ktorý musí mať objem niekoľkonásobne vačší ako prepravný obal. Pokiaľ budú vetrať, je to ešte lepšie. U pérových spacích vakov je to dokonca nutnosť.

Čo znamená, že spacie vaky sú spojovacie?

Spojením dvoch spacích vakov pomocou ľavého a pravého zipsu vznikne jeden veľký spací vak pre dve osoby. Ako sa spozná spací vak s pravým alebo ľavým zipsom a ktorý je ten správny pre praváka alebo ľaváka?

V ľahu v spacom vaku na chrbte máte po ľavej ruke ľavý zips alebo po pravej ruke pravý zips. Všeobecne je pre praváka myslený ľavý zips a pre ľaváka zips pravý, ale záleží aj na zvyku z predchádzajúceho spacieho vaku alebo individuálnom prianí užívateľa.

Dajú sa spájať spacie vaky PRIMA roznych typov a dĺžok?

Áno, všetky spacie vaky PRIMA je možné spájať a nezáleží na type ani na dĺžke, ale musia mať pravý a ľavý zips.

Ako merať dĺžku spacieho vaku?

Spací vak je potrebné pred meraním natiahnuť a v priebehu merania držať natiahnutý. Teda nie iba napnúť, pustiť a zmerať. Tým, ako je z obalu zmačkaný, má tendenciu sa samovoľne skrátiť. Je potrebné merať zadnú stranu spacieho vaku od šva pri nohách k hornému švu pri kapucni. Takto je naša dĺžka myslená a podmienky merania sú tak vždy rovnaké. Teda, nech spací vak visí mesiac na predajni a vyvesí sa do plnej dĺžky, alebo ho práve vytiahnete zmuchlaný z obalu. A nakoniec: spací vak dĺžky 200 cm odporúčame do dĺžky postavy 175 cm a spací vak dĺžky 220 cm do 195 cm. Tieto dĺžky postavy sú tým pádom hraničné, nie ideálne.