e-shop www.spacaky-stany-batohy.cz

Spacáky a spací pytle | PRIMA OUTDOOR, s.r.o.

Domov » Rady a tipy » Rady k výberu spacieho vaku

Rady k výberu spacieho vaku

Neviete podľa akých parametrov spací vak vyberať? Náš tým špecialistov pre vás pripravil podrobný článok, ktorý vám prinesie odpovede na všetky vaše otázky. Zorientujte sa v problematike a vyberte si spací vak od tradičného českého výrobcu!

Našou snahou je skor, ako sa začnete preberať našou bezkonkurenčne najširšou škálou najvačšieho výrobcu spacích vakov na českom trhu, vám vysvetliť, ako spací vak vyberať. Pretože nie je možné, a nie je to ani účelom našich webových stránok, opisovať odbornú literatúru alebo vysokoškolské skriptá a robiť vám rýchlokurz z matematiky, fyziky, termomechaniky a všetkých možných ďalších vied a vysvetliť vám všetko do najmenších detailov, pokúsili sme sa celú problematiku zjednodišiť. Ak sa budete zaujímať o problematiku viac do hĺbky, iba uvítame, ak nám pošlete akýkoľvek dotaz e-mailom, zavoláte nám na ktorýkoľvek z uvedených telefónov alebo sa osobne zastavíte priamo v sídle vedenia firmy, kde je taktiež „predajňa" s úplným sortimentom spacích vakov PRIMA. Zamestnanci našej firmy vám radi poskytnú všetky informácie a zodpovedia akýkoľvek Váš dotaz, ktorý Vám pomože k správnemu nákupu. Ak vám nebudú ich odpovede stačiť, postúpi váš dotaz výskumnému oddeleniu našej firmy alebo niektorému z vedeckých pracovísk, s ktorými úzko spolupracujeme. V ČR sú to napr. Technická univerzita v Liberci, fakulta textilná, Textilný skúšobný ústav v Brne ai., vo svete sú to Švajčiarske federálne laboratóriá EMPA, vývojové oddelenie DuPont ai.

Kolektív PRIMA OUTDOOR, s. r. o.

História a teória

Pamatníci vedia, že pred rokom 1989 bolo rozhodovanie jednoduché. Na trhu boli (pokiaľ zrovna boli) iba tzv. „dekáče" obrovskej hmotnosti i objemu a občas i múmia približne rovnakých kvalít. Pokiaľ sa nám podarilo zohnať perie (to v obchodnej sieti neexistovalo), „Uniku" (na tú mali v jedinej predajni v ČR poradovník na trištvrte roka a posielali iba na dobierku a iba v dvoch farbách – vyblednutej červenej a vyblednutej modrej) a „monofil" ( ten bol zasa k bežnému dostaniu), mohli sme si doma ušiť „pérák", samozrejme bez zipsu. V „dekáči" tak bola vačšinou zima, v „péráku" zasa skoro stále teplo.

Vývoj izolačných materiálov a povrchových tkanín zaznamenal v posledných rokoch obrovský skok. V súčasnosti ich existuje také množstvo, že je pre laika úplne nemožné sa v nich vyznať. Naviac, prakticky každý prezentuje práve svoje výrobky ako špičkové, najlepšie, bezkonkurenčné. Ako sa teda orientovať v množstve použitých izolačných i povrchových materiálov? Ani tu neexistuje ideálny materiál. Každý z nich má prednosti i slabiny.

Ktorý spacák je ten správny?

Napriek mnohým pokrokom vedy však nejde a asi ani nikdy nebude možné vyrobiť ideálny univerzálny spací vak. Taký spací vak by bol za teplých letných nocí výbrone priedušný, vo vetre zasa nepriedušný, v daždi nepremokavý a za zimných treskúcich mrazov fantasticky teplý. Samozrejme, bol by lacný, ľahklý a pre zbalenie veľmi malý. Taký spací vak nikdy nebol a nebude ho možné ani nikdy vyrobiť. Na leto proste potrebujeme úplne iný spací vak ako na zimu. Vetruvzdornosť, popr. nepremokavosť a priedušnosť sú vlastnosti protichodné, tj. čím vačšia vetruvzdornosť popr. nepremokavosť, tým menšia priedušnosť. A naopak. Čím je tkanina viac priedušná, tým menšiu má schopnosť brániť prenikaniu vetra a vody.

Najdoležitejšia zásada pri výbere spacieho vaku

  • Musíme vybrať spací vak dostatočne teplý podľa podmienok, v ktorých ho budeme používať!Možeme podľa svojich finančných možností vyberať tiež spací vak s čo najmenším objemom po zbalení a čo najľahší.
  • Je isté, že každý kto nebude pri výbere spacieho vaku rešpektovať vyššie uvedené poradie, nebude so spacím vakom spokojný.

Najdoležitejšia vlastnosť spacieho vaku, o ktorú sa budeme v prvom rade zaujímať, sú teploty, do ktorých je určený.

Teplotne izolačné vlastnosti spacieho vaku sú dané predovšetkým teplotne izolačnou schopnosťou izolačnej náplne. Tá je priamo úmerná jeho mernému tepelnému odporu a jeho množstvom. Kritériom teplotne izolačnej schopnosti náplne je koľko molekúl vzduchu je schopná na seba naviazať. Všetko ostatné sú iba vedľajšie vlastnosti, ktoré možu viac či menej merný tepelný odpor spacieho vaku znižovať alebo zvyšovať. Tzv. loft, tj. schopnosť zaujať čo najvačší objem alebo výšku komory spacieho vaku v pomyslenom reze, teda laicky – ako veľa sa vie spací vak „nafúknuť" po rozbalení z transportného obalu, sposob šitia (sendvič, šindel), smer vláken v izolačnom rúne atď. Vlastným izolačným médiom nie je totiž použitá náplň, ale vzduch. Perie alebo syntetické vlákna mu iba vytvárajú priestor, ktorý má zaujať. Preto vám bude v obrovskom a ťažkom spacom vaku z lacnej, neznačkovej izolačnej náplne asi zima, kdežto v tenšom a ľahšom spacom vaku s kvalitnou náplňou, najlepšie zo značkových dutých vláken teplejšie a v najmenšom a najľahšom spacom vaku z moderných špičkových dutých vláken alebo mikrovláken najteplejšie.

Zjednodušene ide spacie vaky rozdeliť na ultraletné, letné, trojsezónne a zimné. Ak nocujete v prírode často a po celý rok, idálne sú pre vás štyri spacie vaky. Ak nechcete toľko spacích vakov, musíte robiť kompromisy. Napríklad takto: vynecháte ultraletný, v lete sa budete občas potiť. Máte tri. Podľa zásady lepšie teplo ako zima vynecháte letný a od jari do jesene budete slušne spať v trojsezónnom. Potom vám stačia dva spacie vaky. A ak neplánujete spať v mrazoch, kde je jednoznačne najlepší zimný spací vak, postačí vám jediný dobrý trojsezónny spací vak.

Perie alebo syntetika?

Ešte pred niekoľkými rokmi bolo synonymo/um jediného teplého spacieho vaku „pérák". V poslednej dobe logicky víťazí u vačšiny kupujúcich syntetika nad perím, ktoré sa stalo takmer výlučným materiálom pre špičkové spacie vaky do suchých mrazov vo vysokohorských oblastiach, kde už neprší a je tam relatívne nízka vlhkosť vzduchu. Pozor! Nie teda v bežných vysokohorských podmienkach, nie to ešte v oblastiach arktických a antarktických! Tam je pre vysokú vzdušnú vlhkosť pérový spací vak vstupenkou do pekla! Perie totiž veľmi ľahko absorbuje vlhkosť. A to nielen vodu pri spaní v kaluži alebo v daždi, ale i vzdušnú. A ako už vieme, vlhkosť výrazne znižuje tepelne izolačné vlastnosti. A kto nevidel prevlhnutý, alebo dokonca premočený pérový spací vak, neuverí, že perie v ňom prakticky zmizne a namiesto spaciehov vaku máte iba morkú handru. Prípadne vo veľkých mrazoch potom v komorách voľne presypávate menšie množstvo ľadových krúp, ktoré boli predtým perím. Premočený pérový spací vak potom sušíte v suchom prostredí jeden až dva týždne, pokiaľ vám skor nesplesnivie.

Syntetické náplne

Výhoda syntetických materiálov je nenáročnosť na údržbu a minimálna absorpcia vlhkosti. Spací vak s izolačnou náplňou zo syntetických materiálov je teda ideálny pre univerzálne použitie od jari do jesene. Vždy. Ale samozrejme i ako zimný s výnimkou vysokohorských suchých prostredí a tiež vždy, pokiaľ sa nechceme príliš zaťažovať pravidelným ošetrovaním a údržbou. Jeho hlavnou prednosťou je, že sa dá ľahko a rýchlo vysušiť a navlhnutie nedegraduje príliš jeho vlastnosti. Takýto spací vak ide vačšinou bez obáv prať v automatickej práčke na niektorom jemnom programe, bez hrozby znehodnotenia jeho izolačných vlastností jako u „péráku". Syntetické vlákna sú taktiež jedným možným riešením pre alergikov, ktorý majú problémy s perím.

Pozor na nekvalitné náplne

Pre všetky syntetické náplne sa nesprávne vžilo označenie duté vlákna. Rozdiely medzi nimi sú však často priepastné. Na trhu je nespočetné množstvo syntetických náplní „no name", s vymyslenými a nikde neregistrovanými značkami, obdobou tričiek Adi-das za 30 korún na niektorých tržniciach, pochádzajúcich od „tajomných" výrobcov odkiaľsi z Východu. Ich vlákna sú veľmi krátke, takže rúno z nich vyrobené sa jednoducho trhá a rozpadáva, nie sú duté alebo obsahujú iba veľmi malé percento dutých vláken, vlákna sú často vyrábané z nekvalitných, nevhodných alebo recyklovaných materiálov, alebo spájané do rúna zdravotne závadnými chemickými spojivami. Ich výrobcovia nielen že „neexistujú", ale nezaručujú vobec nič. V lepšom prípade vám bude v spacom vaku zima už pri teplotách, ktoré sa ešte ani z diaľky nepriblížili k teplotám deklarovaným „výrobcom", v horšom prípade je to nebezpečie kožných, dýchacích či iných zdravotných problémov alebo napr. úplná devastácia izolačného rúna po prvom vypraní, porp. krátkej dobe používania. Spoločným znakom často býva zázračná cena spacieho vaku, za ktorú by ste samostatne nekúpili ani „šuštiak" na jeho ušitie. Ale pozor! I mnohé renomované české i zahraničné firmy majú tieto výrobky vo svojej ponuke, avšak za podstatne vyššie ceny, ktoré im majú dodať zdanie kvalitného výrobku.

Dajte prednosť značkovým materiálom

Značkové materiály majú zaručenú kvalitu a výrobcovia musia dodržiavať mnoho prísnych technických a zdravotných noriem. Zvážte, či máte toľko peňazí, aby ste si mohli kupovať lacné veci.

Kvalitné duté vlákna majú dĺžku niekoľko desiatok cm a v reze jednu či viac dutiniek približne kruhového prierezu. Inou variantou ako dostať do rúna viac vzduchu sú špirálové alebo profilované vlákna.

Vlákna sa pomocou tepla spracovávajú do izolačného rúna. Molekuly vzduchu sú v ňom nielen medzi vláknami ako u vláken klasických, ale i vo vnútri vláken a rúno teda pri rovnakej hmotnosti izoluje lepšie.

Jediné značkové duté vlákna, ktoré boli donedávna spoľahlivé, vyrába nadnárodný koncern DuPont a zoradili sme ich od najstarších a najlacnejších po najnovšie a najlepšie: Hollofil 608, Hollofil II, Quallofil, Thermolite, Thermolite Active, Thermolite Plus a Thermolite Extra.

Duté vlákna si nesmieme pliesť s mikrovláknami. Ich priemer je radovo asi desaťkrát menší ako u dutých vláken. Teória ich funkcie je takáto: Molekuly vzduchu, ktoré zadrží mikroskopická štruktúra rúna, majú držať na jeho povrchu, takže vlákna potom neležia na sebe, ale na molekulách vzduchu. Výsledok? Rúno má obsahovať pri rovnakej hmotnosti a objeme podstatne viac vzduchu a izolovať tak lepšie ako najlepšie duté vlákna. Výraznou prednosťou spacích vakov s týmto izolačným materiálom má byť teda veľmi nízka hmotnosť a malý objem. Nevýhodou je však veľmi malá odolnosť veľmi jemných mikorvláken na mechanické namáhanie, oproti dutým vláknam rúno rýchlejšie stráca „loft", sleháva sa a tým stráca svoje tepelne izolačné vlastnosti. Najznámejšie značkové mikrovlákno má obchodný názov Thinsulate a pochádza od nadnárodného koncernu 3M. Iné kvalitou porovnateľné je Thermolite Micro od konkurenčného nadnárodného koncernu DuPont.

Duté vlákna a mikrovlákna majú teda rozne výhody a nevýhody. Koncern DuPont nedávno vyvinul trojzložkové izolačné rúno. Obsahuje mikrovlákna, duté vlákna a špirálové vlákna. Táto izolácia nesie obchodný názov Thermolite Extreme a je v súčasnosti svetovou špičkou medzi izoláciami.

Všetky tieto izolácie však boli v poslednej dobe prekonané materiálom Polarguard. Postupne bol vyvinutý Polarguard Classic, potom lepší Polarguard HV a nakoniec to najlepšie, čo si na celom svete teraz možete v spacom vaku kúpiť: Polarguard 3D . Tento „ zázračný" materiál je tvorený jedným nekonečným tepelne spájaným prekríženým smyčkovaným dutým vláknom s trojuholníkovou dutinkou, ktorej priemerom sa blíži mikrovláknam. Zlučuje tak všetky prednosti dutých i špirálových vláken a mikrovláken, udržuje tak teplo i v najnáročnejších podmienkach a nemajú v súčasnej dobe na svete konkurenciu. Vačšinou je niečo za niečo – duté vlákna majú dobrú životnosť a horšiu izoláciu, mikrovlákna naopak. Polarguard 3D vychádza vo všetkých nezávislých testoch takto: najvyššia izolácia, najvyššia životnosť. Zázraky sa dejú. Ďalšími nie málo významnými prednosťami sú dobrá stlačiteľnosť a makkosť. Existuje tiež produkt Polarguard Delta (písané veľkým písmom gréckej abecedy Delta, teda trojuholníček postavený na základňu). Podľa výrobcu má o 3% vyššiu izolačnú schopnosť ako Polarguard 3D. Vonkajší priemervlákna je rovnaký ako u Polarguardu 3D, ale trojuholníková dutina je vačšia. Teda má obsahovať viac vzduchu. Bohužiaľ sa tým vlastne stenčila stena vlákna. Životnosť sa tým zhoršila natoľko, že sme pri meraní ako u samotného izolačného rúna, tak u reálneho spacieho vaku vždy namerali horšie výsledky ako u Polarguard 3D. Tiež početné ohlasy užívateľov spacích vakov s touto izoláciou nás utvrdili v presvedčení, že Polardguard 3D je tou najlepšou izoláciou do spacích vakov na svete.

Perie

Perie je osvedčený prírodný materiál s výbornou stlačiteľnosťou a veľmi dobrou tvarovou stálosťou. Najčastejšie sa používa husie perie. Nie ja ale perie ako perie.

Kajčí perie len vysnívanou izolačnou náplňou. V praxi sa nepoužíva. S jedinou výnimkou. Na veľtrhu OUTDOOR(Friedrichshafen, Nemecko) ponúkala jedna ruská firma bundu z kajčího peria. Množstvo peria v nej nebolo nijak prehnané. A cena? Cez 3.000 EUR, teda asi sto tisíc českých korún. Moj dotaz na cenu spacieho vaku, do ktorého je treba peria podstatne viac, vyvolal úprimný smiech bez odpovede.

Namiesto husieho peria sa často používa kačacie perie, ktoré má podstatne menšiu plnivosť a po zvlhnutí sa prezradí typickým zápachom. Niekedy sa husie perie kačacím „pančuje".

Tepelne izolačná schopnosť peria závisí od pomeru prachového peria a malých pierok. To sú čísla 90/10, 80/20 atď. V prvom prípade ide napr. o zmes s 90% prachového peria a 10% peria jemného, čiže malých pierok. Ďalším doležitým kvalitatívnym údajom je tzv. plnivosť. Tá vyjadruje celkovú pružnosť a rozpínavosť, teda schopnosť peria zaujať určitý objem. Táto veličina sa meria laboratórne medzinárodne uznávanou metódou a udáva sa v kubických palcoch (cuin). Čisté prachové perie (100/0) dosahuje hodnotu 950 až 1000 cuin, zmes 90/10 asi 650 cuin a 70/30 asi 500 cuin.

Ale pozor. Použiť čisté prachové perie by nebolo praktické, jemné pierka zvyšujú odolnosť peria proti mechanickému namáhaniu, takže čím viac sa obsah prachového peria blíži 100%, tým je síce vačšia plnivosť a „loft" a perie teda „teplejšie",ale zároveň používaním plnivosť a „loft" skor stráca a teda i menej „hreje". A pokiaľ má spací vak veľmi malú hmotnosť veľmi kvalitného peria, može to byť otázka niekoľkých použití. Perie potom nedokáže vyplniť objem komor, vo výplni začnú vznikať medzery, ktorými narušene do spacieho vaku „tiahne" a hneď máte nanič ultraletný spací vak. Musíte teda pri nákupe zvážiť, či idete zdolať Everest a bez debaty potrebujete extrémne teplý a pritom veľmi ľahký spací vak, ktorý vám však pomerne rýchlo „odíde" alebo spací vak síce o niečo menej „zázračne teplý", ktorý vám ale vydrží mnoho rokov bez zásadnej degradácie svojich vlastností.

Na záver: rozhodne nejde povedať, že by perie bolo prekonaným materiálom. I tie najkvalitnejšie a najdrahšie syntetické náplne sa prachovému husiemu periu v pomere hmotnosti k tepelnej izolácii približujú zatiaľ iba na dohľad. Kto teda počíta s bivakovaním vo veľkých suchých mrazoch a zároveň je nútený počítať každý gram hmotnosti, mal by voliť kvalitný „pérak".

Vonkajšia a vnútorná tkanina

Hlavnou požiadavkou na vnútornú tkaninu je priedušnosť. Vonkajšia tkanina spacieho vaku by mala zároveň aspoň v obmedzenej miere zabrániť prenikaniu vlhkosti z okolia do izolačnej náplne. Spací vak ako celok by mal mať dostatočnú priedušnosť, ktorá umožní vlhkosti voľne prechádzať až na vonkajší povrch a tam sa rozptýliť do ovzdušia. Priemerný človek vypotí za noc vo forme vodných pár cca 0,5 až 1,5 litra vlhkosti, ktorá sa musí nejako dostať von. V opačnom prípade vo vnútri spacieho vaku skondenzuje na vodu a my budeme ráno mokrý a spotený. Pokiaľ sa potíte i v relatívne tenkom spacom vaku, nemusí byť zázračne teplý, ale z vonkajšej tkaniny, ktorá zle prepúšťa vodné pary. Vlhká izolačná náplň neizoluje ani zďaleka tak dobre ako v suchom stave a tým sa zhoršujú tepelne izolačné schopnosti spacieho vaku. Taktiež vlhká spotená pokožka, prádlo a vnútorná tkanina odvádzajú telesné teplo omnoho lepšie. Tomu sa však chceme ubrániť.

Tkanina by mala byť zároveň čo najľahšia, aby umožnila čo najlepšiu rozpínavosť izolačnej náplne. Vnútorná tkanina by okrem priedušnosti mala byť i príjemná pri styku s pokožkou. Maximálne nároky na použitú tkaninu kladie náplň z peria. Tkanina musí byť tiež dostatočne hustá, aby prachové vločky a drobné pierka neprenikali z komor von a zároveň dostatočne priepustná, aby vodné pary mohli zo spacieho vaku von. To je nesplniteľná úloha, takže podľa použitej tkaniny sa v pérovom spacom vaku niekedy zbytočne potíte (nezamieňať potenie s pocitom tepelnej pohody), inokedy vám perie vylieza tkaninou von. Často sú pre pérové spacie vaky používané membránové materiály, napr. Gore-tex, Gore Dry Loft, Excel Dry a iné. Ich cena je však niekedy „astronomická" a životnosť viac než diskutabilná. Viete, že švajčiarska armáda od tohoto roku prestala používať oblečenie z Gore-texu a prešla na tkaniny na báze Tactelu? Finančné dovody tu ešte nehrali rolu.

Veľmi rozšírenými materiálmi sú preto mikrovláknové materiály utkané z mikrovláken Meryl alebo Tactel, ktoré sa používajú ako na spacie vaky pérové , tak i so syntetickou náplňou a sú priemernou kombináciou ceny a kvality do drsnejších podmienok. Najbežnejším materiálom je potom klasický 100% polyamid, tzv. nylon s roznymi voduodpudivími úpravami a zátermi. Ripstop je potom spevnená varianta akejkoľvek tkaniny, viac odolná proti odreniu a roztrhnutiu. U najlacnejších spacích vakov sa ako vnútorná tkanina často používa bavlna. Tá je sice príjemná na dotyk, ale je pomerne ťažká, objemná, ľahko sa špiní, absorbuje pachy a vlhkosť a dlho schne. Pokiaľ na použití bavlny trváte, potom sa takéto spacie vaky hodia iba pre nenáročné použitie v letných mesiacoch.

Konštrukcia

U najjednoduchších spacích vakov so syntetickou náplňou je jedna prešívaná vrstva izolácie. To pre trojsezónny spací vak nie je šťastné riešenie.

Správnym riešením je tzv. sendvičová konštrukcia s dvoma alebo viacerými/viac na sebe nezávislými vrstvami.

Niekedy sa používa tzv. šindelová konštrukcia, kedy vzájomne sa prekrývajúce pásy sú prišité k vrchnej tkanine na jednej a k vnútornej tkanine na druhej strane a spací vak tak posobí dojmom, že je v ňom viac izolačnej náplne ako v skutočnosti je. Vzniká tzv. „falošný loft". Merný tepelný odpor spacieho vaku je však priamo úmerný množstvu izolačného rúna a naviac je šindelovo ušitý spací vak omnoho náchylnejší k mechanickému poškodeniu izolačného rúna.

Teploty použitia

Česká republika vstúpila do Európskej únie. Či sa nám to páči alebo nie, jeden z dosledkov bude, že budeme musieť používať európske normy.

Vačšina literatúry píše, že neexistuje norma, ktorá by teploty použitia spacieho vaku vymedzovala. Možno je teda pre vás prekvapením, že mnoho rokov malo mnoho zemí svoje vlastné normy. Od roku 2002 tak existuje európska norma na spacie vaky, presnejšie na meranie a výpočet teplot použitia. Výťah z nej nájdete v špeciálnom odkaze.

Solídny výrobcovia alebo dovozcovia tieto hodnoty dnes už udávajú. Tí pomalší udávajú aspoň tri teplotné údaje – max., komfort a extrém. Pokiaľ na spacom vaku neobjavíte tri údaje, ale dva alebo dokonca iba jeden, neznamená to, že spací vak je zlý. Autor sa iba pravdepodobne snaží znepokojiť zákazníka. Ten potom može považovať teplotu extrémnu za teplotu komfortnú. A extrémna teplota rozhodne nie je teplotou, v ktorej by ste mali riskovať noc v danom spacom vaku.

Žeby konečne poriadok? Nejasajte predčasne.

Všetky uvádzané údaje platia iba za ideálnych laboratórnych podmienok a iba pre štandardný mužský alebo ženský subjekt!

V praxi možu byť totiž podmienky používania spacieho vaku extrémne premenlivé. Vždy sa jedná o nespočetné kombinácie nasledujúcich faktorov:

  • teplota okolitého vzduchu
  • radiačná teplota okolitého vzduchu
  • rýchlosť a vírenie vzduchu
  • vlhkosť zadržiavaná v spacom vaku a okolitá vlhkosť
  • oblečenie osoby
  • poloha osoby v spacom vaku
  • izolácia medzi spacím vakom a zemou a tepelná izolácia daná samotnou zemou
  • stlačenie spacieho vaku hmotnosťou a objemom používate
  • ľainý ako ideálny pomer plochy a pomeru používateľa a priestoru spacieho vaku

Naviac fyziologické reakcie, ktoré určujú okolité podmienky, z ktorých plynie nepohodlie alebo riziko podchladenia, sú neobyčajne premenlivé od jedinca k jedincovi podľa telesnej teploty, otužilosti, pohlavia atď. Každý máme iný krvý obeh, iný metabolizmus a za noc vypotíme iné množstvo vody. To všetko výraznou mierou ovplyvňuje subjektívne pocity tepla či chladu. Ďalej v prípade každého jedinca možu nastať veľké zmeny v priebehu času, napr. posobením únavy, stravy, telesného stavu atď. Ovplyvňujú ju hlavne klimatické podmienky, kvalita izolačnej podložky, kondícia užívateľa apod.

A nakoniec – vnímanie chladu je vždy subjektívne!

Teploty použitia preto nie sú veličiny plynúce iba z podstaty spacieho vaku, ale záleží na podmienkach používania, osobe a jej stave v dobe používania.

Takže všetko zle? Ale nie, nezúfajte. Nie je totiž treba byť odborníkom, aby vám bolo na kilovom spacom vaku do mínus tridsať stupňov niečo podozrivé. I úplný laik može po prečítaní tohto článku aspoň približne porovnať spacie vaky jednotlivých výrobcov medzi sebou. Najdoležitejší je totiž druh a hmotnosť izolačnej náplne. Pri rozhodovaní medzi dvoma modelmi, doporučujem siahnuť po teplejšom, čo platí dvojnásobne pre ženy. Človek nikdy nevie, kedy teplotnú rezervu bude potrebovať a pokiaľ má spací vak bočný zips, nie je treba sa obávať prílišného tepla. A nejakých pár gramov naviac sa v batohu za celý deň pekne prenesú a tisíckrát sa vrátia v pohodovo prespanej noci. A to je vec, ktorá sa spočítať dá. Výdaj energie za noc v spacom vaku, v ktorom vám je zima je vždy vyšší ako výdaj energie za pol kila spacieho vaku naviac, ktorý nesiete celý deň na chrbte. Fakt.

Ak má z tejto kapitoly plynúť nejaké jednoduché ponaučenie, tak:

Vždy vyberajte spací vak s dostatočnou izolačnou rezervou. Údaje uvedené na štítku totiž neznamenajú, že vám za akýchkoľvek podmienok musí byť v spacom vaku pri uvedených teplotách príjemne teplo, ale naopak iba za ideálnych laboratórnych podmienok, s ktorými sa v praxi nikdy nestretnete. A akú rezervu zvoliť? To záleží len a len na vás a na podmienkach, v ktorých sa možete ocitnúť.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že teplotný rozsah užitia spacieho vaku je iba orientačný údaj, ktorý vychádza z merania tepelnej izolácie spacieho vaku a analýzy tohoto merania v zmysle teplot použitia, ktoré pomožu porovnávať jednotlivé izolácie a spacie vaky medzi sebou a to len v normalizovaných podmienkach.

Veľkosť

Doležitá je i správna veľkosť spacieho vaku. Malé telo príliš veľký spací vak „nevykúri" a naopak príliš malý spací vak, okrem toho, že neumožní pohodlné natiahnutie tela, naviac stláča izolačnú vrstvu, ktorá potom izoluje menej.

Spací vak by mal byť mierne voľný, práve tak, aby sa spáč pri otáčaní z boku na bok neotáčal s celým spacím vakom, ale iba on sám. Výrobcovia majú preto v ponuke spacích vakov obvykle dve veľkosti podľa výšky postavy.

Zips

Spacie vaky bez zipsu sa dnes už prakticky nevyrábajú. Nie je však zips ako zips. U neznačkového zipsu, riskujete že vás zradí v okamžiku, kedy to najmenej potrebujete. Noc v mraze so spacím vakom použitým ako prikrývka, pretože zips nejde zapnúť, rozchádza sa alebo upadol jazdec može byť tiež vašou poslednou nocou. Absolútnou svetovou špičkou sú zipsy YKK, vynikajúce sú tiež české zipsy Ws20.

Zips by mal byť krytý vnútornou zateplovacou légou, ktorá zabraňuje úniku tepla von konštrukciou zipsu.

Teplé švy

Ani u spacích vakov jednoduchej konštrukcie by sme namali nájsť tzv. studené švy, teda prešitie celého spacieho vaku, ale vždy komorovou konštrukciou. Pokiaľ zdvihnete otvorený spací vak proti svetlu a medzerami po ihle vidíte na druhú stranu, takéhoto spacieho vaku sa čo najrýchlejšie zbavte.

Kompresný obal

Áno, kompresný obal v prípade potreby skutočne umožní stlačiť objem spacieho vaku pri zbalení až na 40% objemu povodného. Ale každé takéto stlačenie znižuje životnosť izolačnej náplne, či už syntetických vláken alebo peria. Nepatrne sa vždy zmenší „loft", spací vak sa po vybalení nepatrne menej „nafúkne". A čím ďalej a častejšie je spací vak takto stlačený, tým horšie.

TAK TERAZ, HORE K VÝBERU!